Reggaeton

Ze wszystkich stylów związanych bardziej lub mniej z kulturą afrokubańską, Reggaeton był mi od zawsze najbliższy. Na samym początku mojej przygody z salsą kubańską, kiedy jeszcze niespecjalnie odróżniałam od siebie nurty muzyczno-rytmiczne, nakładające się na muzykę salsową, pamiętam jak żywiołowo reagowałam na kawałki zawierające w sobie podbicie reggaetonowe. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że to Reggaeton, albo że to - do czego właśnie tańczę to Salsaton... Pamiętam, że jak tylko słyszałam w tle ten specyficzny rytm, to "chciało mi się" tańczyć jeszcze bardziej i jeszcze więcej :)

Styl ten upodobałam sobie najbardziej, bo chyba jednak najtrafniej wyraża mój charakter. Może być zarazem silny, a nawet nieco agresywny, jak i miękki, seksowny i kobiecy. Niesie w sobie luz i chill out, a do tego legalnie czerpie elementy z wielu innych streetowych technik. Jest przez to nie do znudzenia :) Planując materiał do przerobienia podczas swoich zajęć, uwielbiam czerpać inspiracje z choreografii zbudowanych na współczesnym Hip-hopie. Wybrane kroki i flow taneczne hip-hopowców idealnie wpasowują się w klimat narzucony przez reggaetonowy rytm określany mianem dem bow. Sama zaś podstawa Reggaetonu, w tym np. zmysłowe meneo czy bardzo szybkie, precyzyjne tembleque to już głównie praca nad izolacjami ciała. Poza tym Reggaeton niesie dużo radości i jest przepełniony seksapilem. Dużo tu zależy od interpretacji muzyki - ty decydujesz, czy będzie bardziej kobieco czy bardziej po męsku.

Rozpowszechniając ten styl angażuję się również w rożnego rodzaju festiwale i warsztaty - często uczestnicząc w nich jako instruktor Reggaetonu i promotor wydarzenia.